Vaksinat nga COVAX, Manastirliu: Pritet që furnizimet e para të vijnë në shkurt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vaksinat e para kundër COVID-19, të cilat do sigurohen përmes mekanizmit COVAX, sipas ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu priten të vijnë në muajin shkurt.

Gjatë një vizite në pikën e testimit të shpejtë në qendrën shëndetësore “Qyteti Studenti”, ministrja njoftoi se vaksinimi kundër coronavirus në Shqipëri do të vijojë, ndërsa ende nuk bëhet me dije se kur do mbërrijë furnizimi i dozave nga kompania Pfizer.

“Kemi filluar vaksinimin me më shumë se 500 mjekë dhe infermierë të spitaleve COVID dhe vaksinimi do të vijojë, pasi ne kemi garantuar edhe vijimin e furnizimit me dozat e vaksinës nëpërmjet kontratës me Pfizer dhe gjithashtu edhe nëpërmjet COVAX, ku kemi parapaguar 4 milionë dollarë dhe që pritet që furnizimet e para të vijnë në shkurt.

Vaksinimi është një armë më shumë për mposhtjen e këtij virusi, por ne duhet paralelisht të vijojmë me vigjilencë të shtuar, në mënyrë që të kontrollojmë situatën e epidemisë në vend”, tha ministrja Manastirliu.


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER