19 viktima dhe mbi 980 raste të reja me COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

 Rastet e reja të të prekurve me COVID-19 dhe humbjet e jetëve mes pacientëve që po trajtohen në spitalet e vendit vazhdojnë të mbeten shqetësuese në Shqipëri.

Gjatë ditës së fundit ka pasur 986 raste të reja me COVID-19 ndërsa janë shënuar 19 raste fatale me vdekje.

Aktualisht në spitalet covid në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Që prej nisjes së pandemisë, numri i viktimave ka shkuar në 1775 persona nga gjithsej 106 mijë persona të prekur.

Numri i rasteve aktive mbetet mbi 35 mijë persona, ku pjesa dërrmuese prej gati 23 mijë janë vetëm në Tiranë.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1,331 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 12,467 vaksinime antivCOVID.

Statistika (27 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore       986

Të shëruar në 24 orë     962

Të shtruar në spitale      647

Humbje jete në 24 orë   19

Testime ditore               3957

Testime totale          462,980

Raste pozitive          106,215

Raste të shëruara     68,969

Raste Aktive              35,471

Humbje jete               1,775

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              22853

Fier                  2641

Durrës             1664

Vlorë               1748

Shkodër           1337

Gjirokastër      1026

Berat               877

Korçë              916

Elbasan           887

Lezhë              819

Dibër               368

Kukës              335Etiketimet

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER