800 mijë kartat e skaduara, presidenti Meta kërkon shtyrjen e vlefshmërisë për 25 prillin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas opozitës, edhe presidenti Meta i ka dërguar kërkesë zyrtare qeverisë për të shtyrë vlefshmërinë e kartave dhe pasaportave të skaduara.

Kreu i shtetit thotë se një numër i madh qytetarësh rrezikojnë të mos marrin dot pjesë në zgjedhje.

Meta apelon që të krijohet mundësia për të ushtruar të drejtën themelore kushtetuese të votës edhe për ata qytetarë që ende nuk kanë apo nuk do munden të rinovojnë dokumentin e identifikimit.

Më herët kryeministri Rama dhe ministri Çuçi kanë deklaruar se do e shqyrtojnë këtë kërkesë, duke e konsideruar si të arsyeshme.

 

Lexoni gjithashtu:

Ministria e Brendshme: Aplikimi për dokumentet biometrike mund të bëhet në çdo zyrë, pavarësisht vendbanimit

Neglizhohet karta e identitetit, 800 mijë qytetarë nuk kanë aplikuar, 100 mijë të tjerë nuk i kanë tërhequr


Etiketimet

Aksidentohet në Bullgari autobusi nga Kosova

Mëngjesin e sotëm, një autobus me 29 pasagjerë nga Kosova është aksidentuar me një kamion në Kyustendil të Bullgarisë. 9 prej pasagjerëve janë fëmijë. Në...

Kosova ul numrin e aplikimeve për vizë në Gjermani

Kosova ka ulur ndjeshëm numrin e qytetarëve që mund të aplikojnë për vizë në Gjermani, njoftoi Ambasada Gjermane në vend të martën. Edhe personave që...

Kapet i riu teksa tentoi të vidhte në ambientet e Bashkisë Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar 27-vjeçarin me iniciale Xh.K, i cili tentoi të kryente vjedhje në ambientet e Bashkisë së Durrësit. I riu u kap...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER