7 marsi i fundit i një mësueseje, 40 vjet mes nxënësve, ”sekreti” i jetëgjatësisë në shkollë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kujtimet që mësuese Julika Simo ruan nga 40 vite mësimdhënie janë të panumërta.


Edhe pse vetëm pak muaj larg daljes në pension, në këtë 7 mars pasioni i mësueses së artit pamor është aq i freskët sa në ditën e saj të parë të mësimdhënies.

 “Me mbarimin e shkollës fillova të jap mësim dhe prej viteve të para të mësimdhënies e deri më sot nuk jam ndalur për asnjë çast së dhëni me shumë përkushtim për nxënësit. Kam 40 vite që kam dhënë mësim dhe në hapat e parë me shumë dashamirësi dhe për çudi nuk më ka ikur kurrë ai pasioni për nxënësit. Është viti i fundit që po jap mësim dhe të them të drejtën më vjen shumë keq se ra kjo periudhë e vështirë”, u shpreh mësuesja e vizatimit në shkollën 9-vjeçare ‘Emin Duraku’,

Përkushtimi, durimi dhe dashamirësia ndaj nxënësve për të janë çelësi i jetëgjatësisë në arsim.

“Asnjëherë nuk duhet thënë fëmijës që: “Sa keq e bëre këtë. Jo, jo fshije, grise”, u shpreh ajo më tej.

I them: ‘Shumë bukur e ke bërë, po nëse do e korrigjosh edhe pak këtë, ajo do dalë një figurë tjetër”,

Pas 40 vitesh punë në shkollën 9- vjeçare Emin Duraku në Tiranë, sot mësuese Juli ndjehet krenare për ish-nxënësit e saj, të cilëve u mësoi hapat e para të vizatimit.

 “Kam në memorien time emrat që tashmë janë bërë vërtete shumë të zotë, nëse do përmendja Gëzim Meta që është një super piktor i punimit të portretit, David Meçani, i uroj suksese se ka bërë dhe një studio të vogël dhe punon peizazhet”, tha ajo më tej.

Edhe në këtë 7 mars të fundit në mësimdhënie, nuk kishin si të mungonin lulet dhe dedikimet.

 “Nxënësit përsëri nuk harruan, dhe buqetat me lule, edhe disa punime, me atë çiltërsinë e tyre duke i dhënë prioritet shkrimit dhe ilustrimit”, u shpreh zonja Simo.

Lexoni gjithashtu:

Festa e 7 marsit, Rama dhe ministrja Kushi urojnë mësuesit


Etiketimet

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...


TË FUNDIT

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER