Kandidatja për deputete e PS-së, Ferhati: Kemi pastruar zonat turistike nga mbetjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Laura Ferhati, kandidate për deputete e Partisë Socialiste në Vlorë tha se për të përmirësuar ndotjen mjedisore përveç politikave është shumë e rëndësishme dhe çështja e sensibilizimit.

Në intervistën për Euronews Albania ajo theksoi se gjobat nuk funksionojnë dhe nuk do të ndihmonin në përmirësimin e situatës duke qenë se jo çdo qytetar do të merrte gjobë e rrjedhimisht jo të gjithë do të sensibilizoheshin.

Sipas saj bashkitë kanë kapacitete për t’i menaxhuar mbetjet duke qenë se i çojnë në landfille.

“Kemi gati 80% të mbetjeve të menaxhuara. Nëse flasim për pjesën e riciklimit është çështje tjetër por pjesa e menaxhimit të mbetjeve, unë mund ta them me bindje për pjesën e qarkut Vlorë. Të gjithë e mbajnë mend kur kalonin që iknin për Dhërmi, atë hotspotin që ka qenë te qafa e Vishës dhe ishte një tmerr. Ajo tani është një zonë komplet e pastruar,” – u shpreh Ferhati.

Pjesa e trajtimit të mbetjeve kryesisht në zonat turistike çalon deri diku në pjesën e Gushtit, siç pohoi dhe kandidatja për deputete e Partisë Socialiste por sidoqoftë në sajë të kapaciteteve edhe këto probleme janë zgjidhur duke bërë pastrime të njëpasnjëshme.

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER