Greva e ‘Albcontrol’, forca të FNSH dhe ushtria ‘zbarkojnë’ në Rinas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe ushtria kanë zbarkuar në aeroportin e Rinasit pasditen e kësaj të mërkure, pas grevës së kontrollorëve.

Burime bëjnë me dije se prezencë e shtuar e forcave të FNSH është vënë re në perimetrin e jashtëm të aeroportit. Perimetri është vënë për arsye sigurie të kullës së kontrollit të aeroportit. Sipas burimeve, kulla e kontrollit është marrë nga forcat e ushtrisë.

Kontrollorët e “Albcontrol” ndërprenë punën sot me argument kryesor uljen e pagave duke shkaktuar bllokimin e fluturimeve në aeroportin “Nënë Tereza”.

Punonjësit e “Albcontrol” kanë deklaruar për mediat se nuk i kanë shkelur kushtet e kontratës së punës, përkundrazi kompania ka abuzuar në rastin e dy punonjësve duke nisur procedurat e shkarkimit pasi ato kishin deklaruar se “nuk ishin të aftë për punë”.

Avokati i Sindikatës së Pavarur të Transportit Ajror, Rezart Kthupi, tha pasditen e sotme për mediat se situata në “Albcontrol” ka përshkallëzuar pas veprimit të kompanisë ndaj dy punonjësve të cilët kishin paraqitur deklarata të paaftësisë. Kthupi tha se, reagimi i kompanisë për të nisur procedurat e shkarkimit ndaj tyre ka sjellë pasiguri te punonjësit e tjerë.

 


Etiketimet

Bllokimi i fluturimeve në Rinas, Rama: Meta dhe Berisha duan të kthejnë kaosin në vend

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me banorët e zonës në Dropullit në Gjirokastër u shpreh se me bllokimin e punës në aeroportin “Nënë...

Inter shkon në 11 pikë, thellon diferencën me ndjekësit dhe afrohet me titullin

Inter ka arritur një fitore shumë të rëndësishme ndaj Sasuolos, duke triumfuar në shifrat 2-1 e duke thelluar diferencën me vendin e dytë në 11...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER