Rama e Meta sërish replika mbi çështjen “Albcontrol”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çështja e menaxhimit të trafikut ajror në aeroportin e Rinasit ka përplasur sërish Presidentin Ilir Meta dhe Kryeministrin Edi Rama.

Meta kërkoi auditim të kompanisë Albcontrol nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, ndërsa Rama e cilësoi kërkesën e tij të kotë.

Presidenti i ka kërkuar KLSH-së të ketë vëmendje kryesore:

  • mënyrën e menaxhimit të Albcontrol;
  • respektimin e dispozitave ligjore në vendimmarrjet e organeve drejtuese;
  • përdorimin e fondeve publike;
  • respektimin e procedurave në marrëdhëniet e punës, si dhe çdo aspekt tjetër që paraqet rrezik për veprimtarinë e sigurt dhe funksionimin normal të Albcontrol.

Presidenti u shpreh se “po ndjek me vëmendje zhvillimet e fundit në lidhje me menaxhimin e situatës në aeroport”.

Meta vuri theksin se palët “duhet të respektojnë të drejtat dhe detyrimet reciproke, pa tejkaluar në mënyrë shproporcionale me reagimin e tyre, përgjegjësitë ligjore mbi këtë rast”.

Kryeministri Edi Rama reagoi duke i konsideruar “dokrra” kërkesat për auditim dhe reflektim nga Presidenti Meta.

Ai e cilësoi sërish problematikën e krijuar në menaxhimin e trafikut ajror “të nxitur” nga Meta dhe opozita, ndërsa këmbënguli se situata do të zgjidhet duke nisur nga nesër.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER