U gjet e plagosur me armë zjarri, lëshohet në fluturim të lirë shqiponja e malit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lëshohet në fluturim të lirë shqiponja e malit, simboli emblematik kombëtar. Kjo shqiponjë është gjetur e plagosur me armë zjarri përpara 2 muajsh në zonën e Skraparit, ku nuk ishte në gjendje të fluturonte.

Rehabilitimi i saj u bë i mundur në Parkun Kombëtar të Divjakës, ndërkohë që një tjetër veçanti është se, për herë të parë shqiponjës i vendoset një GPS.

Sipas specialistëve, do t’u japë një panoramë të plotë të dhënash se si jeton ajo, si ushqehet, në çfarë zone lëviz dhe sa territor bën të sajin, ashtu siç do të shihet nëse i kalon kufijtë e Shqipërisë apo jo.

Shpendë të tilla sipas specialistëve, vitet e fundit janë mjaft të rrezikuara nga persona që i gjuajnë me armë zjarri.

Etiketimet

Piktura e artistit spanjoll Pablo Picasso shitet në ankand për 103.4 mln dollarë

Një pikturë e realizuar nga Pablo Picasso u shit për 103.4 milionë dollarë gjatë një ankandi të zhvilluar në New York duke thyer të...

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER