Rreth 45% e popullatës mund të vaksinohet me dozat e siguruara deri më sot

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Listës së vaksinave kundër Covid-19 që po përdoren në Shqipëri përmes marrëveshjeve me kompanitë e huaja, i është shtuar së fundmi edhe ajo ruse, Sputnik V.

Deri më tani vendi ynë ka siguruar mbi 2.5 milionë doza vaksinash kundër COVID. Duke marrë parasysh se nevojiten dy injeksione për person, sasia e dozave të siguruara mund të mbulojë rreth 45% të popullsisë.

Vaksinat e siguruara me marrëveshje:

  • Pfizer- 500 mijë doza
  • COVAX- 1 milion e 114 doza
  • Sinovac- 1 milion doza

Përmes marrëveshjes me kompaninë amerikano-gjermane Pfizer Shqipëria ka siguruar 500 mijë doza vaksine.

Me parapagimin e 3.9 milionë dollarëve në mekanizmin Covax, sipas ministres së Shëndetësisë vendi ka siguruar 1 milionë e 114 vaksina.

Ndërsa, pas negociatave me një kompani turke të autorizuar për distribuimin e vaksinave kineze sipas kryeministrit Edi Rama qeveria ka siguruar 1 milion doza vaksine Sinovac.

Nga këto marrëveshje por edhe nga dhurimet që vende si Emiratet e Bashkuara Arabe bënë për Shqipërinë, në vend kanë mbërritur 396 560 doza vaksinash mes tyre Pfizer, Astrazeneca, Sputnik V dhe Sinovac.

Në total sipas Ministrisë së Shëndetësisë në vend janë kryer 281,254 doza të vaksinës kundër Covid-19:

Dozat e vaksinave:

  • 205,456 doza vaksinash për të moshuarit
  • 37,136 doza vaksinash për personel shëndetesor
  • 27,231 doza vaksinash për arsimtarët
  • 10,913 doza vaksinash për punonjës të policisë

Ministria e Shëndetësisë nuk specifikon sa persona kanë marre dy doza dhe sa kanë marrë një dozë nga ata që janë injektuar.

Së fundmi ka nisur vaksinimi dhe i të semurëve kronikë me veshka dhe i personave që kanë kryer transplante.

Lexoni gjithashtu:

Shqipëria merr vaksinën ruse, hyn në fuqi marrëveshja për “Sputnik V”

Ambasada ruse sqaron propozimin për t’i shërbyer Shqipërisë vaksinën anti-Covid

 Etiketimet

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...


TË FUNDIT

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER