BE 90 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike të Shqipërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në faqen zyrtare në Facebook “European Union in Albania”, përmes një postimi është bërë me dije se Komisioni Europian ka disbursuar në muajin mars 90 milionë eurot e para të ndihmës makro-financiare.

Këto para janë alokuar në kuadër të mbështetjes së rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike të Shqipërisë, për shkak të krizës së krijuar nga pandemia COVID-19.

“Një demonstrim tjetër i fortë dhe konkret i solidaritetit të BE-së me Shqipërinë  dhe qytetarët shqiptarë në një kohë krize të paparë,” – thuhej në postim.

Bashkimi Europian ka kontribuar edhe me dhurimin e vaksinave anti-COVID për Shqipërinë, gjithashtu dhe në procesin e rindërtimit duke qenë se në 26 nëntor të vitit 2019, vendi ynë u godit dhe nga një tërmet shkatërrues.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER