Bie ndjeshëm numri i të infektuarve me COVID-19, vetëm rreth 50 raste nga 2 mijë testime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i infektimeve të reja në Shqipëri prej dy ditësh ka shënuar në nivel të ulët pasi janë evidentuar raste të reja vetëm rreth 50 të tilla. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë ditës së fundit ka pasur vetëm 51 raste nga 1 995 testime.

Nga ana tjetër ka pasur tre humbje jete të moshave 62-77 vjeç, duke e çuar në total numrin e viktimave që prej nisjes së pandemisë në 2,402 persona.

Nëse numri i rasteve të reja është në ulje, numri i të shëruarve ka ardhur duke u rritur. Në 24 orët e fundit janë shëruar 834 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 112,626 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 116 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Statistikat (04 Maj 2021)

Testime totale             643,963

Raste pozitive             131,327

Raste të shëruara       112,626

Raste Aktive                 16,299

Humbje jete                  2,402

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   13723

Fier                        720

Shkodër                 375

Durrës                   250

Korçë                    251

Gjirokastër             246

Vlorë                     235

Elbasan                  129

Dibër                     100

Kukës                    98

Berat                     90

Lezhë                    82

Etiketimet

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER