Mjeku shqiptar në SHBA: Vaksinimi i çdo grupmoshe, i jep fund pandemisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku shqiptar në SHBA, Skënder Murtezani tha për Euronews Albania se vaksinimi i fëmijëve deri në 15 vjeç është shumë i rëndësishëm, duke qenë se kjo grupmoshë është shumë aktive dhe faktor kryesor në shpërndarjen e virusit.

Teksa shpjegoi se në SHBA ka vijuar pa problem edhe vaksinimi i grave shtatzëna, pas një studimi që vërtetoi se vaksina nuk ka asnjë efekt anësor tek kjo kategori, ai u shpreh se nuk duhet të ketë skepticizëm sa i përket vaksinës, pasi është e vetmja mënyrë për të mposhtur virusin dhe për t’i dhënë fund pandemisë.

Z. Murtezani e vlerësoi si pozitiv procesin e vaksinimit në Shqipëri, duke qenë se vendi është treguar i hapur edhe për vaksinën ruse dhe kineze, pasi në këtë mënyrë ka mundësi të mbulojë pjesën më të madhe të popullatës.

“Mendoj se kanë bërë punë të mirë se janë hapur edhe për vaksina të tjera. Motoja e parë është të vaksinohemi sa më shumë dhe shpejt duke mos i lënë hapësirë virusit për variante të reja”, tha mjeku.

 

Etiketimet

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar, Ahmet Golemi

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar, Ahmet Golemi. Lajmi është konfirmuar nga i biri në rrjetet sociale. Ish-boksieri Ahmet Golemi...

Ankimimi i PD-LSI për Beratin, KAS vendos hapjen e kutive me materiale zgjedhore në disa Qendra Votimi

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ u mblodh sot për të marrë vendim lidhur me ankesat që PD dhe LSI kanë dërguar për...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER