Holanda mbështeti mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, por ka një kusht për Shqipërinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti i Holandës votoi pro hapjes se negociatave për Shqipërinë, por vendimi është shoqëruar me një kusht; mbikëqyrje e vazhdueshme e progresit të Shqipërisë në këtë rrugëtim.

Sipas kërkesës së deputetëve holandezë, kjo mbikëqyrje duhet të kryhet nga Komisioni Evropian dhe duhet të sigurojë përfshirjen e Holandës me përfaqësues të saj.

Do të kërkohet një raportim i përvitshëm në Parlamentin holandez, që do të përfshijë situatën politike dhe çështjet e bashkëpunimit gjyqësor dhe migrimit.

Në raport theksohet përparimi i Shqipërisë në fushat e drejtësisë dhe luftës ndaj krimit të organizuar, si argumente bindes pro çeljes se negociatave.

Por për këtë do të vendosë mbledhja e ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian më 22 qershor. Gjithashtu, një vendim pritet të merret edhe nëse do të ketë ndarje të këtij procesi mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

 

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER