Pika doganore e Kapshticës dhe ajo e Qafë-Botës vijojnë të jenë të mbyllura

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Megjithëse ministria e Jashtme shqiptare njoftoi se që nga dita e sotme shtetasit shqiptarë mund të udhëtonin drejt Greqisë për arsye familjare dhe turistike, situata që paraqitet në dy pikat doganore, Kapshticë dhe Qafë-Botë është krejt tjetër.

Gazetari i Euronews Albania, Xhensil Shkëmbi raportoi nga pika doganore e Kapshticës se autoritetet greke kanë njoftuar zyrtarët e kësaj pike kufitare se do të shtyjnë hapjen e saj të paktën deri në datën 28 qershor.

Aktualisht në këtë pikë kufitare mund të kalojnë drejt shtetit grek vetëm punonjësit sezonalë dhe ata persona që disponojnë një pasaportë greke, ku kapaciteti është prej 400 personash në ditë.

Një situatë e ngjashme është edhe në pikën doganore të Qafë-Botës.

Gazetari Viktor Avdiaj raportoi se asnjë turist nuk mund të kalojë drejt Greqisë nga kjo pikë kufitare, të paktën për sot.

Ndërkohë, nga pika kufitare e Kakavijës lejohen të kalojnë kufirin të gjitha kategoritë e udhëtarëve për qëllime familjare dhe turistike, por sipas rregullave të publikuara një ditë më parë nga ministria e Jashtme shqiptare.

LEXONI GJITHASHTU:

Sot Greqia hap kufijtë me Shqipërinë, njofton ministria e Jashtme shqiptare

Hoqi kufizimet për udhëtimet, ambasada gjermane publikon udhëzimet

Udhëtimet drejt BE-së, Tomini: Qytetarët duhet të marrin informacion nga shteti ku duan të shkojnë

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER