Pandemia ul numrin e azilkërkuesve në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pandemia ka ulur numrin e azilkërkuesve në Shqipëri, ku në krahasim me vitin 2019 ka pasur një rënie me 66%.

Azilkërkues në Shqipëri

2019 6.577
2020 2.232

Sipas raportit të INSTAT pjesa më e madhe e azilkërkuesve janë me origjinë nga Siria, Iraku dhe Maroku.

Por ajo që vihet re është se ndryshe nga viti 2019, në vitin 2020 ka më shumë azilkërkues sirianë sesa iranianë.

Në vitin 2019 dominonin azilkërkuesit femra, por ky raport është përmbysur, pasi në vitin  2020 rreth 80% e azilkërkuesve rezultojnë të jenë meshkuj.

Piku i aplikimeve shënohet në tremujorin e pare të vitit, me thuajse 1000 azilkërkues në muajin shkurt. Kjo tregon se mbyllja e kufijve prej pandemisë ka ulur ndjeshëm edhe numrin e azilkërkuesve.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER