Milionat e uniformave, kompania që vesh policët mori 38 mln euro për 8 vjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania që fitoi tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit në vitin 2020 “D&E SHPK”, ka përfituar kontrata publike me vlerë 38 milionë euro nga viti 2012.

“D&E SHPK” u regjistrua në treg në vitin 2007 me veprimtari kryesore prodhimin dhe shpërndarjen e uniformave ushtarake.

Emri i saj u lakua në vitin 2012, për tenderin e uniformave të ushtrisë, me vlerë 14 mln euro dhe për një lokal që mori brenda mjediseve të spitalit ushtarak, kur ministër i Mbrojtjes ishte Arben Imami.

Asokohe, kur akuzat vinin nga Partia Socialiste, D&E firmosi nën qeverisjen e Partisë Demokratike kontrata 15 milionë euro, dhe deri në vitin 2020 kur akuzat ndërruan krah politik, kjo firmë ka përfituar nga thesari 23.5 mln euro transaksione për kontratat e lidhura, pa llogaritur paratë e uniformave të Policisë së Shtetit.

“OpenProcurement”, një organizatë që merret me klasifikimin e prokurimeve publike, 15 muaj më parë sinjalizoi korrupsion të mundshëm në garën për uniformat e policisë, çka pasoi edhe me arrestime nga SPAK për zyrtarët në Ministrinë e Brendshme.

  LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Lindita Nikolla për Ramën: Debate të forta pavarësisht bashkëpunimit maksimal

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se me kryeministrin Rama pavarësisht bashkëpunimit maksimal kanë pasur dhe debate të forta. Ajo u shpreh...

Lindita Nikolla tregon pengun më të madh nga koha kur ishte ministre e Arsimit

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se nga protesta e studentëve, i ka ngelur merak që nuk iu dha mundësia që...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER