Ndahet nga jeta Uran Kostreci, poeti i përndjekur nga regjimi komunist

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare Uran Kostreci, poeti i përndjekur nga regjimi komunist.

Uran Kostreci u dënua me 15 vite burg nga Gjykata Ushtarake e Tiranës “për tradhti ndaj Atdheut”, në vitin 1961 kur ishte 23 vjeç.

Në vitin 1973, ai u dënua sërish me tetë vite të tjera për “agjitacion e propagandë”, kur ishte në burgun e Burrelit.

Pas 20 vjetësh në burg, ai u internua në vitin 1981 për pesë vite të tjera.

Kostreci filloi të shkruajë poezi që kur ishte në shkollë të mesme, vepra të cilat nuk mundi ti botojë për arsye biografie.

Botimet e para, disa vëllime poezi dhe një novelë, i ka filluar pas rënies së regjimit komunist.

Ndër më të njohurat është poema “Epopeja e karkalecave”, të cilën e shkroi në vitet kur ndodhej në burgun e Burrelit.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Lindita Nikolla për Ramën: Debate të forta pavarësisht bashkëpunimit maksimal

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se me kryeministrin Rama pavarësisht bashkëpunimit maksimal kanë pasur dhe debate të forta. Ajo u shpreh...

Lindita Nikolla tregon pengun më të madh nga koha kur ishte ministre e Arsimit

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se nga protesta e studentëve, i ka ngelur merak që nuk iu dha mundësia që...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER