Rritet çmimi i naftës në Shqipëri, ekspertët: Duhet të rishikohen taksat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një litër naftë tregtohet prej ditësh në pikat e karburanteve deri në 180 lekë, ndërsa një muaj më parë çmimi ishte 10 deri 15 lekë më lirë.

Ky shtrenjtim është pasojë e rritjes së çmimit të naftës në bursa, shfaqur nga rritja e kërkesës pas hapjes së ekonomive globale nga pandemia, duke bërë që në tregjet ndërkombëtare një fuçi të shitet për $73.8 dollarë.

Por në Shqipëri, konsumatorët prej vitesh ankohen sistematikisht për çmimin e karburanteve, që tejkalojnë rajonin madje edhe Europën.

Kjo për faktin se për çdo litër karburant që tregtohet këtu, qytetarët paguajnë 100 lekë në 7 taksa direkte, 5 prej të cilave shkojnë në arkën e shtetit dhe dy për llogari të koncesionarëve.

Por si krahasohet Shqipëria me vendet e tjera? Në rajon, qytetarët paguajnë rreth 50 lekë taksa direkte vetëm për akcizë dhe TVSH, ndërsa skanimi edhe markimi nuk ekzistojnë.

Ekspertë të hidrokarbureve thanë për Euronews Albania së çmimi i naftës do të jetë në këto nivele deri në fillim të vitit 2022, nisur nga kërkesa dhe kuotat e prodhimit nga OPEC në Emiratet Arabe, ndërkohë që zgjidhjen për uljen e çmimit mund ta japë vetëm qeveria duke rishikuar sistemin e taksave direkte.

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

Sopranoja Ermonela Jaho: Në momentin që nuk do kem emocione, do ta lë këtë zanat

“Në momentin që nuk do kem emocione unë do ta lë këtë zanat”. Kështu u shpreh për Euronews Albania, sopranoja e njohur Ermonela Jaho...

‘Grusht shteti brenda partisë’, Bejko dhe Bumçi përplasen për përjashtimin e Berishës

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi dhe Roland Bejko debatuan në Euronews Albania sa i takon legjitimitetit të vendimit...

‘S’mund të jetojmë dot pa artin’, Ermonela Jaho tregon emocionet në Teatrin e Operas dhe Baletit

Sopranoja me famë botërore, Ermonela Jaho në një intervistë për Euronews Albania u shpreh se gjatë performancës së saj në Teatrin e Operas dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER