Bizneset në Vlorë protestojnë me himnin kombëtar, policia shoqëron disa persona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bizneset në Vlorë, kryesisht ato të lokaleve dhe restoranteve përgjatë Lungomares, kanë paralajmëruar se do të mbajnë një protestë ditën e hënë në lidhje me masat anti-COVID.

Ata kërkojnë shtyrje të orarit të mbylljes dhe atë për lejimin e muzikës duke qenë se ndodhen në kulmin e sezonit turistik.

Ndërkohë, një ditë para protestës së paralajmëruar, një pjesë e madhe e lokaleve e kanë mbyllur muzikën në orën 22.00 me himnin kombëtar.

Por gjatë mbrëmjes së diel nuk kanë munguar as incidentet. Pronari i një biznesi dhe një grua janë shoqëruar në komisariat.

Pamjet tregojnë oficerë të policisë që shoqërojnë me forcë një zonjë, ndërsa shumë prej të pranishmëve i dalin në krah duke i kërkuar Policisë që ta lënë të lirë.

Në bazë të masave kufizuese që janë aktualisht në fuqi, të gjitha bizneset duhet të ndërpresin muzikën në orën 22:00, kurse në orën 23:00 çdo aktivitet duhet të jetë i mbyllur.

Gjithashtu që prej 1 korrikut, sipas udhëzimeve të Komitetit të Ekspertëve për masat anti-COVID, baret restorantet dhe hoteleria duhet të punojë me 30 për qind të kapacitetit.

Këto masa sipas drejtuesve të bizneseve po i shtyjnë drejt falimentit pasi vijnë pas një sezoni turistik të cunguar për shkak të pandemisë.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Sopranoja Ermonela Jaho: Në momentin që nuk do kem emocione, do ta lë këtë zanat

“Në momentin që nuk do kem emocione unë do ta lë këtë zanat”. Kështu u shpreh për Euronews Albania, sopranoja e njohur Ermonela Jaho...

‘Grusht shteti brenda partisë’, Bejko dhe Bumçi përplasen për përjashtimin e Berishës

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi dhe Roland Bejko debatuan në Euronews Albania sa i takon legjitimitetit të vendimit...

‘S’mund të jetojmë dot pa artin’, Ermonela Jaho tregon emocionet në Teatrin e Operas dhe Baletit

Sopranoja me famë botërore, Ermonela Jaho në një intervistë për Euronews Albania u shpreh se gjatë performancës së saj në Teatrin e Operas dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER