Banka e Shqipërisë: 88% e shqiptarëve nuk blejnë dot shtëpi, ruajnë kursimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e apartamenteve në disa zona të Tiranës arrijnë deri në 1900 euro/m2. Kjo rritje e shpejtë e tyre e rendit Tiranën ndër kryeqytetet më të shtrenjta të rajonit.

Por në raport me të ardhurat, pjesa më e madhe e shqiptarëve deklarojnë se nuk kanë mundësi që të blejnë shtëpi. Në pyetësorin e fundit të Bankës së Shqipërisë, 88 nga 100 persona thanë se e kanë potencialisht të pamundur të blejnë apo ndërtojnë një banesë të re.

Përgjigja e të anketuarve të përzgjedhur rastësisht, del mes 4 alternativave opsionale. Bazuar në shifra, gjatë dy viteve të fundit mundësia për investime madhore është ulur, dhe shkak është bërë pandemia, e cila lëkundi ekonominë me kufizimet që krijoi.

Realiteti për kursim dhe pasiguri nuk shfaqet vetëm tek shpenzimet madhore, por edhe te blerjet e vogla. Banka e Shqipërisë mat besimin e konsumatorëve me 15 pyetje, ku përfshihet vlerësimi i situatës financiare, siguria në punë apo rinovimi i banesës e blerja e një makine.

Përgjigjet në shumicën e rasteve demonstrojnë kufizime, megjithatë në krahasim me vitin 2020 në disa prej përgjigjeve shfaqen shenja optimizmi.

Çmimet e apartamenteve në rajon, qershor 2021

Qyteti                           Periferi                       Qendër

Tirana                          770                              1900

Beograd                       1400                           2600

Shkup                          900                              1300

Athinë                          1670                            1700

Podgoricë                    1100                            1500

Sarajevë                       1000                            1600

Prishtinë                      750                              1000

Burimi: Numbeo

Sondazhi për blerje banese në vite

-86       -84       -87       -86       -89       -88

2016    2017    2018    2019    2020    2021

Burimi: Banka e Shqipërisë

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER