Gjykata e Lartë pezullon ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Lartë ka pranuar kërkesën e një grupi banorësh të 27 fshatrave të Bashkisë Tropojë dhe disa shoqatave për të pezulluar punën për ndërtimin e të paktën dy hidrocentraleve në Valbonë.

Banorët dhe shoqatat kundërshtojnë projektin për ndërtimin e dy hidrocentraleve Dragobia dhe Cerem në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës nga shoqëria koncesionare Dragobia Energy SHPK.

Vendimi i Gjykatës së Lartë për pezullimin e punës për ndërtimin e këtyre dy HEC-ve vjen pas padisë së paraqitur në vitin 2017 në Gjykatën Administrative.

Vetë Gjykata e Lartë për shkak të largimit të shumë gjyqtarëve nga procesi i vetingut në sistemin e drejtësisë të nisur në vitin 2016, ishte jashtë funksioni për një kohë të gjatë.

Në bazë të vendimit të marrë nga Gjykata e Lartë, punimet do të mbeten të pezulluara deri në zgjidhjen përfundimtare të çështjes me vendim të formës së prerë.

Kontratat koncesionare për shfrytëzimin e potencialit hidro-energjetik në Shqipëri nisën të praktikoheshin prej vitit 2002 kur në pushtet ishte Partia Demokratike dhe deri më sot, Shqipëria ka lidhur mbi 250 kontrata koncesionare.

Të paktën 60 prej këtyre hidrocentraleve rezultojnë se janë planifikuar dhe licencuar për t’u ndërtuar në zona të mbrojtura.

Lumi i Valbonës me burim pranë kufirit me Malin e Zi, përveçse është pjesë e Parkut Kombëtar të Luginës së Valbonës, cilësohet si një nga lumenjtë më të pastër në Shqipëri.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER