SPAK thërret Petro Koçin për të dëshmuar, denoncoi përfshirjen e krimit në tenderët e Fierit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zv. ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi denoncoi pak ditë më parë në Euronews Albania se bota e krimit po përfiton tenderë publikë në këtë qark.

Nisur nga kjo deklaratë e deputetit të zgjedhur i Partisë Socialiste, njëkohësisht dhe kreu i kësaj partie në Fier, SPAK pritet të thirrasë z. Koçi për të dhënë dëshmi mbi të dhënat që ka dijeni.

Gjatë intervistës, z. Koçi tha se Fieri ka një botë krimi që është konsoliduar ndër vite dhe tashmë kanë nisur të legalizojnë biznese në ndërtim ku pastrojnë paratë e drogës.

Zv.ministri nuk dha emra konkretë, por theksoi se dihen emrat e “subjekteve të ndryshme që kanë lidhje me protagonistë të botës së krimit që përfitojnë tenderë publikë”.

Z. Koçi nënvizoi se “protagonizimi i SPAK-ut ka filluar të ndikojë në opinionin publik duke rritur optimizimin” dhe i bëri thirrje organet ligj zbatuese se nuk duhet të lejojnë që qyteti i Fierit t’i nënshtrohet botës së krimit të organizuar.

Denoncimi publik i zv.ministrit të Mbrojtjes u bë më 16 korrik, 10 ditë pasi SPAK arrestoi kreun e Bashkisë Lushnje, Fatos Tushe bashkë me disa zyrtarë të tjerë për abuzime me tenderët.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER