Emiratet Arabe lënë të lirë të dyshuarin për vrasje të dyfishtë në Elbasan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe rezulton se kanë lënë të lirë Florenc Çapjen, i akuzuar si porositës i një vrasjeje të dyfishtë ndodhur rreth dhjetë vite më parë në Elbasan.

Çapja, 40 vjeç, u ndalua në Dubai më 27 maj të këtij viti, rreth një muaj pasi SPAK e shpalli atë në kërkim.

Një i penduar i ka rrëfyer SPAK-ut përfshirjen e tij në vrasjen e Gentian dhe Nezir Beqirit – babë e bir, – ndodhur më 15 gusht të vitit 2012. Florenci dhe xhaxhai, Ardian Çapja, i arrestuar, akuzohen se i porositën vrasjet për hakmarrje.

Asokohe familja Çapja e akuzonte familjen Beqiri për bashkëpunim në vrasjen e Sokol Çapjes, ndodhur në vitin 2005.

Kjo çështje rezulton të ketë nxitur një valë vrasjesh për hakmarrje mes të dyja familjeve. Florenci dhe xhaxhai Ardian Çapja janë rrezikuar disa herë nga atentate.

Për vrasjen e Gentian e Nezir Beqirit, autoritetet shqiptare kanë arrestuar në vitin 2020 edhe Klajdi Dokolin, i cili ndodhet në paraburgim i akuzuar si bashkëpunëtor.

Dokoli rezulton se ka kërkuar së fundmi lehtësimin e masës së sigurisë nga burg në arrest shtëpie me argumentin se vuan nga një sëmundje e pashërueshme. Mirëpo Gjykata e Posaçme ka refuzuar kërkesën, edhe pse ajo qe pranuar nga prokuroria.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Plazh në fund të tetorit, turistë të huaj shijojnë detin dhe diellin e ngrohtë të Vlorës

Përmirësimi i kushteve të motit ka sjellë në Vlorë turistët e tetorit. Ata janë ukrainas, rus apo holandezë, por nuk mungojnë as shqiptarët nga...

Ceno Klosi emërohet Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Me vendim të Këshillit të Ministrave, Klosit i është besuar drejtimi i institucionit të Tatimeve. "Ceno...

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER