‘Zemra ime rreh për këtë rajon’, Merkel mban fjalimin e lamtumirës për Ballkanin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kancelarja gjermane Angela Merkel nxiti për bashkëpunim më të ngushtë vendet e rajonit në fjalimin e lamtumirës për Ballkanin të mbajtur nga Tirana.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, znj. Merkel vuri edhe një herë në dukje dobësinë që ka për Ballkanin, ndërsa nënvijëzoi se bashkëpunimi mes vendeve të rajonit duhet të vijojë.

“Gjermania ka një interes të vetin në anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, por është tjetër bashkëpunimi në nivel rajonal, një ide që është pranuar nga BE apo këndvështrimi gjerman. Nëse takoheni, është e drejta juaj. Zemra ime rreh për këtë rajon, edhe pse nuk do kem të njëjtën detyrë. Ndoshta do të më nxisë dielli të vij të shoh zhvillimin e këtyre vendeve”, tha Merkel.

Kancelarja gjermane u shpreh se nisma e tregut të përbashkët rajonal mes vendeve të Ballkanit është mbështetur nga Bashkimi Europian dhe se sa më shumë shtete të bashkëpunojnë në këtë drejtim, aq më mirë është për rajonin.

“Përshëndes edhe projektin e tregut të përbashkët rajonal me 4 marrëveshjet, edhe pse jo të gjithë janë duke bashkëpunuar. Sot kemi rënë dakord që sa më shumë të bashkëpunoni aq më i fuqishëm do të jetë Procesi i Berlinit”, tha kancelarja.

Znj. Merkel vlerësoi progresin e bërë nga Shqipëria dhe RMV në procesin e integrimit evropian, edhe pse negociatat nuk u çelën për shkak të vetos bullgare.

Ajo theksoi se Procesi i Berlinit ka bërë që shumë gjëra të ndryshojnë në marrëdhënie mes vendeve të Ballkanit.

“Kryetarët e qeverive takohen më shumë siç nuk ka ndodhur më parë, bashkëpunimi është rritur”, u shpreh znj. Merkel.

 

Etiketimet

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Agon Maliqi: Me rëndësi që Kurti dhe Rama të gjejnë gjuhën e përbashkët në këto momente

Analisti Agon Maliqi u shpreh se qeveria Kurti ka një mbështetje në opinionin publik pas nismës për të zbatuar reciprocityetin e targave me Serbinë,...

Demush Shasha për reciprocitetin: Kosova për herë të parë po përcakton rrjedhën e dialogut

Drejtori i Institutit Hulumtues për Politika Evropiane, Demush Shasha e cilëson legjitim dhe strategjik vendimin e qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetet për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER