Presidenti Meta dekreton qeverinë e re “Rama 3”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti, Ilir Meta ka dekretuar qeverinë “Rama 3” një ditë pasi mori konfirmimin nga Prokuroria e Përgjithshme se asnjë nga 16 ministrat nuk është person nën hetim.

Dekretimi i qeverisë së re nga kreu i shtetit, i hap rrugën votimit në Parlament për secilin anëtar të kabinetit qeveritar bashkë me kryeministrin, Edi Rama.

Partia Socialiste siguroi mandatin e tretë qeverisës pas fitores në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. PS arriti të merrte 74 mandate ndërsa për miratimin e qeverisë së re do t’i nevojiten 71 vota.

Socialistët e drejtuar nga Edi Rama qeverisin në vendi prej 8 vitesh dhe arritja e një mandati të tretë radhazi është hera e parë që ndodh në Shqipërinë pluraliste.

Këtë dështoi ta arrinte PD nën drejtimin e Sali Berishës, e cila pas 8 vitesh qeverisje humbi në 2013 pasi PS dhe LSI që garuan në një koalicion morën fitore bindëse me 83 mandate.

Përbërja e Këshillit të Ministrave:

1) Edi Rama– Kryeministër;

2) Arben Ahmetaj – Zv.skryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave;

3) Olta Xhaçka – Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme;

4) Niko Peleshi – Ministër i Mbrojtjes;

5)  Bledar Çuçi – Ministër i Brendshëm;

6) Delina Ibrahimaj– Ministër i Financave dhe Ekonomisë;

7) Belinda Balluku – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë;

8) Evis Kushi – Ministër i Arsimit dhe Sportit;

9) Ulsi Manja – Ministër i Drejtësisë;

10) Elva Margariti – Ministër i Kulturës;

11)  Frida Krifca – Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;

12) Ogerta Manastirliu – Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale;

13) Mirela Kumbaro Furxhi – Ministër i Turizmit dhe Mjedisit;

14) Elisa Spiropali – Ministër i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin;

15) Edona Bilali – Ministër i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes;

16) Bora Muzhaqi – Ministër i Shtetit për Rininë dhe Fëmijët;

17) Milva Ekonomi – Ministër i Shtetit për Standardet e Shërbimeve.

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER