Epidemiologia amerikane: Vaksinimi, 10 herë më pak mundësi për t’u infektuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasada amerikane ka shpërndarë deklaratën e epidemiologes amerikane që punon në Shqipëri Melissa Perry.

Sipas saj nëse mbajmë maskën dhe vaksinohemi mund të parandalojmë përhapjen e pandemisë.

“Duhet të vaksinoheni. Kur më pyesin se cila është vaksina më e mirë, them vaksina më e mirë është e para në të cilën mund të kemi qasje,” – u shpreh mjekja.

Perry u shpreh se të gjitha vaksinat janë të miratuara e të vlerësuara me kujdes, kështu që rrjedhimisht janë të sigurta për t’u përdorur.

Kam parë të dhëna të pavarura për të demonstruar se të gjitha vaksinat e disponueshme në Shqipëri janë vaksina të sigurta,” – tha Perry.

Sipas epidemiologes nëse vaksinohemi kemi 10 herë më pak mundësi të sëmuremi nga COVID-19, pra 10 herë më pak mundësi për të shkuar në spital.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER