Gjendet trupi i pajetë i minatorit në Bulqizë pas 5 ditësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Trupi i pajetë i minatorit që mbeti i bllokuar në një minierë në Bulqizë u gjet pas 5 ditësh kërkime.

Muharrem Plaku u bllokua në një prej galerive në Bulqizë rreth orës 12:00 të së mërkurës.

Në një prej galerive të minierës ka pasur një shembje, e cila dyshohet se ka shkaktuar dhe bllokimin e minatorit.

Zëvendës ministri i infrastrukturës dhe Energjitikës, Ilir Bejtja deklaroi se është ngritur një grup i posaçëm që do të verifikojë se si masivi i kromit që dyshohet se u shkëput nga tavani i minierës bllokoi brenda 60-vjeçarin.

Ishte grupi i Autoritetit Kombëtar për Sigurinë dhe Emergjencat si dhe minatorë të firmave të tjera të cilët punuan gjatë të pesë ditëve deri në nxjerrjen e trupit të pajetë.

Të hënën dy minatorë u plagosën gjatë punës në miniera. Prej fillimit të vitit 2021, 8 minatorë janë plagosur gjithsej.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER