Vdekja e 4 turistëve në Qerret, reagon ambasada ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasada e Rusisë në Tiranë reagoi zyrtarisht dy ditë pas ngjarjes tragjike të ndodhur në një hotel në Qerret, ku 4 turistë rusë u gjendën të pajetë pranë xhakuzit, sapo del nga pjesa e saunës së hotelit.

Përmes një njoftimi të shpërndarë edhe në faqen e Facebook të ambasadës, konfirmohet vdekja e 4 shtetasve rusë: Natalia Burenkova, Sergey Burenkov, Ekaterina Burenkaya dhe Nikita Belousov dhe kërkkohet nga agjencitë e zbatimit të ligjit në Shqipëri hetimi i plotë i rrethanave të ngjarjes.

“Departamenti Konsullor i Ambasadës është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit të vendit dhe po heton rrethanat e asaj që ndodhi. Ne presim një hetim të plotë nga pala shqiptare për shkaqet e vdekjes së shtetasve rusë. Të afërmit e viktimave janë njoftuar dhe do të bëhet riatdhesimi i trupave në atdheun e tyre”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Katër turistë rusë, dy burra dhe 2 gra u gjetën të pajetë brenda një saune në një hotel në zonën e Qerretit, Kavajë.

Dyshohet se viktimat u asfiksuan nga qëndrimi më gjatë se ç’duhet në ambientet e saunës, por hetimet lidhur me shkaqet e ngjarjes vijojnë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, ambasada ruse në morg

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Nisin punimet për aeroportin e Vlorës, Rama: Vepër historike për Shqipërinë dhe Kosovën

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në ceremoninë e nisjes së punimeve për aeroportin e Vlorës e cilësoi atë një vepër historike jo vetëm për...

COVID tkurr shpenzimet, familjet evropiane harxhojnë më pak për festat e fundvitit

Një ndjesi qetësie dhe kujdesi ka përfshirë tregun e Krishtlindjes në qytetin e Frankfurtit, pavarësisht se ai është i hapur për të gjithë. Për të...

Aksidentohet ambulanca në rrugën e Rinasit, humb jetën pacientja 42-vjeçare

Një 42-vjeçare ka humbur jetën në një aksident të shënuar në orët e vona të mbrëmjes së të shtunës pasi ambulanca me të cilën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER