Harta e re gjyqësore, KLGJ: Nuk kemi një dokument zyrtar të dakortësuar me ministrinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Flitet si nevojë prej 1 viti, por harta e re gjyqësore ende nuk ka shkuar për miratim në qeveri. KLGJ duket se nuk po e gjen gjuhën e përbashkët me ministrinë e drejtësisë për një Gjykatë Apeli, vetëm në Tiranë.

12 gjykata të shkallës së parë dhe vetëm 1 apeli në tiranë është ideja e KLGJ-së për hartën e re gjyqësore, që shikohet si zgjidhje e vetme për funksionimin e sistemit të drejtësisë pas pasojave të vetingut.

Por sipas burimeve ministria e drejtësisë është e idesë për të lënë 3 gjykata apeli nga 6 që janë aktualisht. Euronews Albania iu drejtua zyrtarisht KLGJ-së për një kopje të variantit që po diskutohet por palët duket se janë ende larg.

“Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vijuar punën me ministrinë e drejtësisë, ndërsa procesi i konsultimit vijon ende, por nuk ka një dokument përfundimtar, të dakordësuar, i cili më pas përcillet si bashkë propozim, për t’u miratuar nga këshilli i ministrave”, thuhet në dokumentin e KLGJ.

Në daljen e tij të parë për mediat, ministri i ri i Drejtësisë, Ulsi Manja tha se harta e re do të ishte gati javën e dytë të tetorit por ky afat kaloi. Harta e re gjyqësore është kërkuar me ngul edhe nga prokurori i përgjithshëm Olsjan Çela ndërsa avokatët janë kundër 1 gjykatë apeli pasi do të sjellë kosto financiare për qytetarët.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER