Mjeku shqiptar Arban Domi specifikon rastet kur s’duhet bërë vaksina

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arban Domi, drejtor i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” nuk sugjeron marrjen e një doze të tretë për individët e shëndetshëm por inkurajon që të bëjnë një gjë të tillë moshat e thyera. Nga SHBA në një intervistë për Euronews Albania, z. Domi tha se nuk përkrah as vaksinimit për fëmijët nën 16 vjeç.

“Për moshat e thyera dhe ato që kanë sëmundje, një dozë e tretë do të ketë avantazh. Për individë të shëndetshëm doza e tretë nuk do të shtonë ndonjë avantazh afatgjatë. Avantazhet për fëmijët nën 16 vjeç janë minimale. Duke mos pasur një avantazh nuk jam shumë për t’u bërë. E theksoj kjo vlen gjithmonë për fëmijët e shëndetshëm”, shprehet z. Domi.

Sa i takon disavantazheve, mjeku thotë se për momentin nuk ka por nuk përjashtohet një mundësi e tillë në perspektivën afatgjatë.

Për debatin nëse vaksina duhet të bëhet me detyrim ose jo, z. Domi thotë se vendimmarrja duhet t’i takojë individit dhe ai duhet të informohet në mënyrë specifike për pasojat.

“Rrezikshmëria për të vdekur nga vaksina është 1 në 2 milionë. Për rastin e 20-29 vjeçarëve është 40-50 fatalitete për 1 milion nëse sëmurësh nga COVID. Duke vënë këto të dhënë përpara është individi që vendos”, tha ai.

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” thotë3 se vaksinat ekzistuese nuk kanë një zgjidhje afatgjatë për COVID dhe shpreh rezerva për përdorimin me mbi 5 dozave pasi mungojnë të dhënat e efektit negativ që mund të vijë.

“AstraZeneca dhe Johnson & Johnson nuk mund  të bëhen më shumë se dy doza pasi nuk kanë më efektikasiteti. Të vetmet vaksina që mund të përdoren 3-4 janë me ARN. Unë kam rezervat e mia për përdorimin e këtyre vaksinave në një numër të shumëfishuar 5, 6 apo 7 herë nga përbërja e vaksinës, pasi nuk ka të dhënë të mjaftueshme ose nuk ka aspak për ndikimet afatgjatë”, deklaroi z. Domi.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Gjendet i vdekur në apartament një çift në Golem

Një çift në Golem të Kavajës është gjetur pa shenja jete mbrëmjen e së shtunës. Burri M. J., 60 vjeç, banues në Golem  dhe...

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER