Pano Soko thotë se pas ‘presionit’ të qeverisë ndaj bashkive për mbetjet, fshihen interesa ekonomike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko e sheh të lidhur me interesa ekonomike qëndrimin kritik të qeverisë ndaj bashkive për menaxhimin e mbetjeve.

Sipas tij, kryeministri Edi Rama përmes “retorikës populiste” po shtyn pushtetin lokal që të pranojë menaxhimin e mbetetjeve nga inceneratorët.

Për inceneratorët, ai tha se edhe pse qeveria ka paguar para, aktualisht funksionon vetëm ai i Elbasanit, pasi në Tiranë dhe Fier nuk janë funksionalë.

“Në momentin që udhëhiqemi nga nevoja e mbrapsht për përfitimin e një apo dy pushtetarëve nuk është zgjidhje. Aktualisht funksionon vetëm inceneratori i Elbasanit. Pse vjen ky paradoks? Nga fakti se këta nuk po mendojnë si të zgjidhin problemin e mbetjeve por si të krijojnë zinxhirin ekonomik të vlerës që të vijnë lekët nga buxheti tek inceneratori”, tha Soko.

Eksperti i ekonomisë u shpreh se qëndrimi kritik i kreut të qeverisë është e njëjta situatë që ka ndodhur me Bashkinë Durrës, ku kryeministri nuk ka pranuar asnjë zgjidhje përmenaxhimin e mbetjeve.

“Këshilli bashkiak i Durrësit i ka propozuar tri zgjidhje z. Rama dhe ai i ka hedhur që të tre poshtë. Ky i di më mirë punët se sa të zgjedhurit e Durrësit?”, tha Pano Soko.

“Kërcënimin” për marrjen në menaxhim të bashkive nga qeveria, Soko e cilësoi akt të pa precedentë duke theksuar se kryebashkiakët janë të zgjedhur nga populli dhe nuk janë të varur nga qeveria.

“Nuk besoj se e ka pasur seriozisht por e ka pasur fjalën tek fondet. Janë disa grante që qeveria i jep bashkive dhe kërkon t’i përdori si leva presioni për menaxhimin e mbetjeve. Kryetarin e bashkisë e zgjedh populli nuk e zgjedh qeveria, është pushtet i ndarë”, tha ai.

LEXONI GJITHASHTU:

Rama: Kryebashkiaku që s’pastron ambientin do të çohet në prokurori

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Frikë nga ‘Omicron’, BE ndalon udhëtimet nga zonat e rrezikut

Varianti i ri i COVID-19 i konstatuar së pari në Afrikën e Jugut përbën shqetësim për Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Omicron është pikasur tek udhëtarë...

Ende pa autor sulmi me tre të vrarë në Deçan, jashtë rrezikut i plagosuri

Me gjithë impenjimin maksimal të policisë së Kosovës, ende nuk është arritur të zbardhet asgjë mbi sulmin me armë ndaj një autobusi në fshatin...

Demokratët festojnë sot Pavarësinë dhe Çlirimin, Basha homazhe tek Monumenti i Nënës Shqipëri

Kreu i PD-së Lulzim Basha i shoqëruar nga deputetë dhe përfaqësues të tjerë të Partisë Demokratike ka zhvilluar paraditen e sotme homazhe për Ditën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER