Testi i drogës për policinë, rreth 200 efektivë kryejnë analizën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 200 punonjës policie i janë nënshtruar testit të drogës në 48 orë nga firmosja e urdhrit të kryepolicit, Gledis Nano për ekzaminimin e tyre në mënyrë të vazhdueshme.

Analizimi është kryer në mënyrë rastësore ndërsa efektivët e parë kanë qenë nga Drejtoritë Vendore të policisë në Tiranë, Elbasan dhe Shkodër.

Testi i drogës bëhet përmes urinës dhe fijes së flokut për të parë nëse punonjësi i policisë ka konsumuar ose jo i lëndë narkotike të llojit kanabis ose kokainë në muajt e fundit.

Ky test më herët është diskutuar për t’u aplikuar tek drejtuesit e automjeteve si mundësi për të reduktuar numrin e aksidenteve rrugore. Megjithatë nga ana e policisë së shtetit është parashikuar se aplikimi i testit të drogës do të nisë fillimisht tek efektivët, e jo tek shoferët, sjellja e të cilëve shpesh herë është rrezik konstat për jetën e qytetarëve.

Ndalimi i përdorimit të lëndëve narkotike ose psikotrope parashikohet edhe në kodin rrugor, por aktualisht kontrollet kryhen vetëm në rastet kur ka dyshime pas aksidenteve, nëpërmjet analizave laboratorike.

Aplikimi i testit të drogës tek efektivët e policisë me urdhër të drejtorit të përgjithshëm të policisë, Gledis Nano vjen pas përfshirjes së një numri të lartë të efektivëve në veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER