Nënshkruhen 7 marrëveshje mes Shqipërisë dhe Turqisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shtatë marrëveshje bashkëpunimi janë nënshkruar sot mes Shqipërisë dhe Turqisë.

Në një konferencë të përbashkët, presidenti turk Erdogan dhe kryeministri shqiptar, Edi Rama vlerësuan bashkëpunimin e ngushtë mes dy vendeve, veçanërisht në aspektin ekonomik.

Marrëveshjet e nënshkruara mes dy qeverive

 • Marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet drejtorisë së arkivit shtetëror të Turqisë dhe drejtorisë se përgjithshme të arkivit të Shqipërisë.
 • Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin në fushën e rinisë dhe sporteve ndërmjet dy ministrive të dy vendeve.
 • Marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet agjencisë Anadolu dhe agjencisë telegrafike shqiptar.
 • Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin në fushën e trajnimeve për zbatimin e ligjit ndërmjet qeverisë së Turqisë dhe Shqipërisë.
 • Memorandum mirëkuptimi në fushën e menaxhimit të fatkeqësive ndërmjet drejtorisë se emergjencave dhe ministrisë së brendshme të Turqisë.
 • Memorandum mirëkuptimi ndërmjet ministrisë së jashtme të Turqisë dhe ministrisë se jashtme të Shqipërisë për bashkëpunimin ne fushën e protokollit.
 • Protokoll bashkëpunimi ndërmjet Drejtorisë se Përgjithshme Shtetërore të Operës dhe Baletit dhe ministrisë së Kulturës dhe Turizmit të Turqisë dhe Ansamblit të Operës dhe Baletit te folklorit shqiptar.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan po zhvillon një vizitë zyrtare në Shqipëri këtë të hënë.

Erdogani u prit me ceremoni në Rinas, ku ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama dhe ministrat shqiptarë.

Kryeministri Rama mbajti rreth orës 12:00 fjalën e tij përshëndetëse para konferencës së përbashkët me Erdogan.

Ai falënderoi në Laç, presidentin turk për ndihmën e dhënë për strehimin e familjeve të prekura nga tërmeti i 2019, ndërsa vetë Erdogan u shpreh krenar për punimet që kanë bërë në vendin tonë.

 

 


3 COMMENTS

 1. Erdoğan eshte i fjales dha nje kontribut te madh meriton shume respekt ai dhe gjithe populli turk dhe Edi Rama merit te vecante se gjeti kete mik te mire.
  Pastaj ai eshte me origjin shqiptare nga nje fshat shqiptar ne veri te liqenit te shkodres ne afersi te ulqinit .tani nen shtetin malazez. Te pakten beri mire vendit te tij te origines
  Zoti e bekofte ate dhe gjithe popullit turk.

 2. Kush eshte ky gjeniu qe i lepin topet Erdoganit? Erdoja eshte nje diktator islamist qe do ta ktheje Turqine ne perandorine Osmane serish. Sa budallenj jeni o Shqipo qe i keni besen armikut te betur prej shekujsh. Turqit dhe Serbet kane qene dhe jane miq. Mbreti i Serbise luftonte Skenderbeun dhe Huniadin. Zgjohuni o dele.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER