Historia e bujkut që punon tokën me gomar në Fishtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në shekullin e 21 Ndue Fuga përdor gomarin për të punuar tokën. Ai nuk ka mundësi të përdorë traktorin, sepse nafta është e shtrenjtë.

Një litër naftë kushton rreth 180 lekë.

Ndue Fuga ka 1.5 hektarë tokë në Fishtë, fshat që ndodhet 85 kilometra në veriperëndim të Tiranës.

Pavarësisht se bujqësia është burimi i vetëm i të ardhurave për Nduen, nuk i siguron para të mjaftueshme për të jetuar.

“Këto vite kemi punuar me shumë vështirësi. Nuk përballohet në asnjë mënyrë”, u shpreh Fuga.

Pesë fëmijët e Ndues kanë emigruar në Evropë dhe nuk e kanë menduar kurrë të kthehen për të punuar në tokën e tyre. Ndue dhe gruaja e tij marrin një pension mujor prej 10 mijë lekësh, por nuk mjafton për të paguar gjithçka që u nevojitet.

Varfëria është një problem me të cilin përballen shumë fermerë në Shqipëri.

Rreth 280,000 nga rreth 350,000 fermerë në vend janë fermerë të vegjël dhe të pavarur. Si të tillë, ata nuk kualifikohen për subvencione qeveritare ose grante të Bashkimit Evropian.

Fermerët e regjistruar mund të marrin edhe një zbritje prej 50 për qind në naftë, por kjo nuk vlen për pronarët e tokës si Fuga. Shumë fermerë e punojnë tokën me dorë, me kafshë dhe me mjete të vjetra primitive.

Qeveria e ka lënë sektorin e bujqësinë në harresë. Ndonëse 40% e popullsisë jeton në fshat, bujqësia përbën vetëm 19% të prodhimit të brendshëm bruto.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

TË FUNDIT

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...