Meta dekoron artistët shkodranë: Vlerësimi i tyre detyrim i institucioneve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti Meta ishte i pranishëm sot në Shkodër ku dekoroi disa artistë për kontributin e tyre në art dhe kulturë.

Meta shprehu mirënjohjen për ata që janë përkushtuar në rritjen e nivelit artistik në Shkodër e jo vetëm.

Agron Dizdari u vlerësua me Titullin “Mjeshtër i Madh” për cilësi të spikatura në aktrimin e tij.

Po në kinematografi u vlerësua dhe Merita Smajaj.

Ramazan Çeka dhe Ilmi Kurti u vlerësuan për kontributin si tekstshkrues. Për po të njëjtin kontribut u dekorua dhe Mhill Çun Gjonaj pas vdekjes.

Nimet Salabegu (Begu) u përmend nga presidenti si mjeshtër i klarinetës. Në muzikë ka kontribuar gjithashtu dhe Adnan Bala.

Për Metën e përbashkëta e gjithë artistëve që u dekoruan është dashuria për Shkodrën dhe Artin, ndaj dhe vlerësimi i tyre duhet të mbetet detyrim dhe përparësi e institucioneve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...


TË FUNDIT

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER