Nisin punimet për bazën ajrore të NATO-s në Kuçovë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Këtë të enjte kanë nisur punimet për realizimin e projektit për ndërtimin e bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë.

Gjatë ceremonisë për nisjen e punimeve në këtë bazë, kryeministri Edi Rama tha se investimi do të rrisë rolin ushtarak e politik të vendit dhe do të sjellë përftime ekonomike e sociale për zonën.

Sipas tij, vendimi për të përzgjedhur këtë mjedis duke e transformuar në një bazë ajrore taktike të aleancës në rajon, konfirmon faktin se Shqipëria është një vlerë e shtuar në këtë aleancë.

“Falë mbështetjes që po gjejmë nga SHBA dhe strukturat e saj të mbrojtjes, po vetëdijësohemi se nëse investojmë në mënyrë inteligjente dhe adresojmë në rrugën tonë të forcimit dhe njëkohësisht të rritjes së cilësisë së forcave tona ushtarake ashtu siç duhet ne mund të jemi vlerë e shtuar për NATO-n edhe me projekte të tjera. Sot po shohim të realizuar një projekt që ishte përqeshur nga shumë njerëz tre vjet më parë kur u prezantua”, tha Rama.

Investimi për rindërtimin e bazë ajrore të Kuçovës kap vlerën e 50 milionë eurove dhe do të jetë baza më e madhe e NATO-s në rajon.

Aeroporti i Kuçovës do të shërbejë si bazë mbështetëse për NATO-n për furnizimet ajrore, mbështetje logjistike, vëzhgim ajror si dhe për trajnimin dhe stërvitjen e forcave të Aleancës, por edhe bazë kombëtare për forcat ajrore të Shqipërisë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...