Java e akullt, qytetet ku pritet të bëjë më ftohtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shqipëria do të ketë mot të acartë javën e ardhshme, me temperaturat që pritet të arrijnë deri në -18°.

Të hënën temperatura pritet të zbresë deri në -18° celsius në Dibër, qarkun me motin më të ftohtë javën e ardhshme. Shenjat e të ftohtit janë vënë re që sot në Dibër, pasi bora ka zbardhur vendin.

Shkak për temperaturat shumë të ulëta janë masat e ftohta që po mbërrijnë nga Poli i Veriut.

Pas Dibrës vjen Korça si vendi më i ftohtë, ku temperaturat në disa zona do zbresin deri në -15°.

Qytetet bregdetare, Vlorë dhe Durrës do të kenë temperaturat më të larta në rang vendi të hënën, por esktreme në raport me motin mesatar në dimër në këto vende.

Kështu, në Vlorë temperaturat të hënën do të jenë nga 7° deri në -5° dhe në Durrës nga 6° deri në -5° në Vlorë.

Moti do të përkeqësohet të dielën, ndërsa do të fillojë të zbutet të premten e ardhshme. E hëna pritet të jetë dita më e ftohtë e javës së ardhshme. Temperaturat do të jenë të ulëta sidomos pas mesnatës e deri në orët e para të mëngjesit.

Gjatë ‘javës së acartë’ do të ketë edhe erë të ftohtë e të vrullshme në të gjithë vendin.

Paralajmërimet për temperaturat e ulëta kanë bërë që institucione të ndryshme të pezullojnë aktivitetin.

Ministria e Arsimit njoftoi dje se shkollat në të gjithë vendin do të mbyllen për tri ditë javën që vjen.

Moti sot

Dita e sotme ka nisur me vranësira dhe shi të dendur në perëndim të vendit, ndërsa reshje intensive dëbore ka pasur në verilindje dhe juglindje të vendit, sipas MeteoAlb.

Në zonat e thella malore të Dibrës trashësia e borës ka shkuar 25 cm. Ndërsa trashësia e borës në Kalanë e Dodës, Selishtë dhe Lurë kalon mbi 40 cm.

Prej orëve të pasdites do të ketë rënie të ndjeshme temperaturash në të gjithë vendin.

Autoritetit Rrugor njoftoi se dëbora e sotme nuk ka sjellë probleme në qarkullim deri tani në akset më problematike.

Megjithatë, policia u bën apel drejtuesve të automjeteve që të bëjnë kujdes në akset rrugore ku ka dëbore.

Temperaturat në qarqet e vendit për ditën e hënë 24.01.2022 sipas Google Weather

Berat 4 deri në  -8

Dibër -4 deri në  -18

Durrës 6 deri në  -4

Elbasan 4 deri në  -11

Fier 6 deri në  -7

Gjirokastër 1 deri në   -12

Korçë -3 deri në  -15

Kukës -2 deri në  -13

Lezhë 3 deri në  -8

Shkodër 4 deri në  -6

Tiranë 5 deri në  -9

Vlorë 7 deri në  -5


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here






Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...







Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER