Ish-ministri Koka probleme me shëndetin, dërgohet në spital

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka i arrestuar për aferën e inceneratorëve është dërguar në spital pasi ka shfaqur probleme me shëndetin.

Koka i akuzuar nga SPAK për abuzim me vlerë rreth 3.7 milionë euro tek incenratori i Elbasanit, ka pasur shqetësime me tensionin gjatë kohës së qëndrimit në paraburgim.

Ish-ministri ka pasur rekomandim nga mjeku për kontroll pasi ka shfaqur luhatje tensioni.

Lefter Koka po mbahet në paraburgimin e burgut të sigurisë së lartë në Tiranë.

Koka fitoi mandatin e deputetit në Qarkun e Durrësit nën siglën e PS në zgjedhjet e fundit të 25 prillit, por pak ditë para betimit, hoqi dorë nga mandati në mënyrë të papritur.

Ai ka mbajtur postin e ministrit të Mjedisit nga viti 2013-2017 si përfaqësues i LSI gjatë bashkëqeverisjes me PS.

Ish-ministri u arrestuar më 14 dhjetor 2021 me urdhër të Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

57-vjeçari Koka ka pasur një karrierë të gjatë në politikë pasi në periudhën 2003-2007 ka mbajtur postin e Bashkisë Durrës.

Sipas SPAK, Koka akuzohet se ka përfituar ryshfet në vlerën e 3.7 milionë eurove nëpërmjet kompanive fiktive të zotëruara nga familjarë dhe të njohur të tij.

Pagesat janë kryer nga administatorët e kompanisë që po punon për ndërtimin e inceneratorit të Elbasanit, ndaj të cilëve gjithashtu ka nisur hetim nga SPAK.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...