Kam të njëjtën dhimbje, thotë vajza e protestuesit të vrarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

“Nuk jam e zhgënjyer, kam besim tek drejtësia”. Kështu është shprehur gjatë homazheve para Kryeministrisë vajza e Ziver Veizit, protestuesit që u vra më 21 janar 2011.

“Shpresa na mban gjallë, kemi shpresë. Nuk ka rëndësi sesa vite kalojnë, i njëjti emocion, e njëjta dhimbje. Kam shumë mall. Çdo vit e përjetoj njësoj. Nuk jam e zhgënjyer nga drejtësia, kam besim të drejtësia”, u shpreh Ana Veizi.

Ndërsa një familjar tjetër, deklaroi se deri më tani drejtësia nuk është vendosur për këtë ngjarje, por beson tek SPAK.

“Deri më sot nuk ka funksionuar drejtësia. PD ka sabotuar gjykimin e çështjes. Presim ndërhyrjen e drejtësisë së re që po zhvishet nga korrupsioni politik dhe moral dhe kemi bindjen që çështja do kalojë tek SPAK për t’u rigjykuar. Ne besojmë tek SPAK”, tha ai.

Në protestën e 11 janarit të 2011 mbetën të vrarë protestuesit: Aleks Nika, Ziver Veizi, Faik Myrtaj dhe Hekuran Deda. Protesta e organizuar nga Partia Socialiste, që në atë kohë ishte në opozitë, kërkonte rrëzimin e qeverisë Berisha.

Gjatë protestës situata doli jashtë kontrollit dhe Garda e Republikës qëlloi me armë zjarri mbi protestuesit. Katër viktimat janë shpallur ‘Dëshmorë të Atdheut’.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...


TË FUNDIT

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER