Ekonomi

Ekonomi

Qeveria shqiptare ka strategji të gabuar për thithjen e investimeve, shprehet ekonomisti

Ekonomisti Dritan Shano e cilëson të gabuar për thithjen e investimeve të huaja rritjen e pagës minimale. Ai thotë se qeveria e drejtuar nga...

4.9% rritja ekonomike globale për 2022, parashikon FMN

Ekonomia botërore po shkon drejt normalizimit, por ritmi i rritjes do të shihet me hapat e vaksinimit. Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka përditësuar raportin e prillit,...

Të rishikohen të gjitha kontratat koncesionare, thotë eksperti i ekonomisë

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli komentoi në Euronews Albania, raportin e fundit të DASH për koncesionet dhe korrupsionin në sistemin e drejtësisë në Shqipëri. Z....

Qeveria po fsheh borxhin për të shtyrë krizën financiare, thotë ish-ministri

Eksperti i ekonomisë, Arben Malaj tha për Euronews Albania se është e pafalshme që qeveria po lejon grumbullimin e borxhit të fshehur nga institucionet...

Qeveria pajton firmën Dechert për borxhin 500 mln euro

Qeveria ka përzgjedhur firmën që do të sigurojë shërbimin e konsulencës ligjore për emetimin e Eurobond-it të pestë. Ministria e Financave njofton se Dechert...

Eksperti Spaho rendit masat që duhet të marrë qeveria për të zvogëluar varfërinë

Shqipëria është i vetmi vend në Ballkan, por dhe në Europë që ende nuk ka vlerësuar zyrtarisht një minimumin jetik të popullsisë. Për këtë çështje,...

Eurobondi prej 500 mln euro mund të vonojë, dështon gjetja e konsulentit

Qeveria ka deklaruar zyrtarisht se do të kërkojë 500 milionë euro borxh në tregjet e kapitalit. Kjo është hera e pestë, që vendi synon të...

Rritet çmimi i naftës në Shqipëri, ekspertët: Duhet të rishikohen taksat

Një litër naftë tregtohet prej ditësh në pikat e karburanteve deri në 180 lekë, ndërsa një muaj më parë çmimi ishte 10 deri 15...

Rriten të ardhurat në krahasim me 2020, 39 mld lekë më shumë në buxhetin e shtetit

Për gjashtëmujorin e këtij viti në arkat e shtetit janë mbledhur 39 miliardë lekë më shumë se e njëjta periudhë e një viti më...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER