4.9% rritja ekonomike globale për 2022, parashikon FMN

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekonomia botërore po shkon drejt normalizimit, por ritmi i rritjes do të shihet me hapat e vaksinimit.

Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka përditësuar raportin e prillit, duke rritur parashikimin për rritjen globale ekonomike në vitin 2022, në 4.9 %, ndërsa ka mbajtur të pandryshuar parashikimin për 2021-n.

Qasja në vaksina është shfaqur si linja kryesore, përgjatë së cilës rimëkëmbja globale ndahet në dy blloqe: ato që mund të presin normalizimin e mëtejshëm dhe ato që do të përballen ende me infeksione dhe masa kufizuese.

Duke analizuar procesin e vaksinimit, ekonomistja e FMN-së, Gita Gopinath, tha se Europa, SHBA dhe Azia Qendrore, do të kenë rritje të fortë ekonomike, e pasqyruar kjo te parashikimi për 2022-shin.

Ndërkohë, për ekonominë shqiptare FMN nuk ka nxjerrë ende përditësimin, por me ecurinë pozitive në pjesën e parë të vitit dhe me raportin e prillit, PBB parashikohet të rritet rreth 4%, për t’u ngadalësuar në vitin 2022 në 3.5%.

Në rajon, Shqipëria kishte rënien më të ulët pas Serbisë në vitin 2020, ndërsa shteti ballkanik më i goditur ishte Mali i Zi, me -15.2%.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Sopranoja Ermonela Jaho: Në momentin që nuk do kem emocione, do ta lë këtë zanat

“Në momentin që nuk do kem emocione unë do ta lë këtë zanat”. Kështu u shpreh për Euronews Albania, sopranoja e njohur Ermonela Jaho...

‘Grusht shteti brenda partisë’, Bejko dhe Bumçi përplasen për përjashtimin e Berishës

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi dhe Roland Bejko debatuan në Euronews Albania sa i takon legjitimitetit të vendimit...

‘S’mund të jetojmë dot pa artin’, Ermonela Jaho tregon emocionet në Teatrin e Operas dhe Baletit

Sopranoja me famë botërore, Ermonela Jaho në një intervistë për Euronews Albania u shpreh se gjatë performancës së saj në Teatrin e Operas dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER