Kryeministri Rama premton “Korridorin Blu” edhe pa ndihmën e BE-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtimi i “Korridorit Blu” është një premtim i pashkruar në programin qeverisës. Por, kryeministri Edi Rama është zotuar ta bëjë edhe nëse Bashkimi Evropian nuk do ta financojë.

“Në harkun e pesë viteve do të kemi një autostradë të realizuar me standarde evropiane nga Murriqani në Fier, duke kaluar përmes Milotit, Thumanës, Kasharit dhe Rrogozhinës. Kemi pritur më gjatë seç duhet të prisnim”, u shpreh Rama.

Kjo vepër vjen si përpjekje e radhës e qeverisë, pas dështimit të tenderit të segmentit Milot-Fier në vitin 2020, njëkohësisht edhe si investimi i vetëm i ri rrugor.

Në program, rrugët e para që do të përfundojnë të plota janë Rruga e Arbrit dhe Kardhiq Delvinë. Puna për këtë të fundit duket se do të shpejtohet, pasi në dokumentin e buxhetit rruga dorëzohet në vitin 2023.

Madje, këto dy vite, do të jenë kantiere të hapura edhe për rrugët e tjera të nisura ndër vite.

Për transportin, qeveria angazhohet të zgjerojë rrjetin edhe me dy aeroporte të tjerë në Vlorë e Sarandë dhe me hekurudhën Tiranë-Rinas-Durrës.

Në dokument përmendet edhe transformimi i Portit të Durrësit, si një prej investimeve më të kushtueshme, puna për të cilin do të nisë në janar të vitit 2022.

Etiketimet

Plazh në fund të tetorit, turistë të huaj shijojnë detin dhe diellin e ngrohtë të Vlorës

Përmirësimi i kushteve të motit ka sjellë në Vlorë turistët e tetorit. Ata janë ukrainas, rus apo holandezë, por nuk mungojnë as shqiptarët nga...

Ceno Klosi emërohet Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Me vendim të Këshillit të Ministrave, Klosit i është besuar drejtimi i institucionit të Tatimeve. "Ceno...

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER