Ivi Kaso: Ka pasur parregullsi në procesin zgjedhor, të gjitha shkeljet të dokumentuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ivi Kaso, sekretar për çështjet zgjedhore i Partisë Demokratike tha për Euronews Albania se jo vetëm PD por dhe aktorë të tjerë që kanë monitoruar zgjedhjet, kryesisht nga shoqëria civile kanë vënë re shumë parregullsi në zgjedhje.

Sipas tij legjislacioni shqiptar në këto zgjedhje ishte përgatitur që në letër të parandalonte një pjesë të mirë të shkeljeve, gjë që nuk e ka ndaluar mazhorancën, siç sqaroi dhe Kaso të vërë të gjithë resurset dhe mjetet e shtetit në dispozicion të rezultatit final.

Sekretari i PD-së për çështjet zgjedhore tregoi gjithashtu se janë treguar shumë të kujdesshëm me monitorimin në ditën e zgjedhjeve dhe pas saj dhe në çdo zonë kanë përgatitur dosjen përkatëse me të gjitha shkeljet, dosje të cilat do i vihen në dispozicion Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në kuadër të procesit ankimor.

“Ne synojmë atë që është detyrimi jonë karshi çdo shqiptari dhe veçanërisht ndaj zgjedhësve tanë, për të hedhur dritë mbi çdo aspekt të errët të këtij procesi zgjedhor të shoqëruar me manipulime të shumta,” – u shpreh Kaso.

Ivi Kaso pohoi se janë 180 kallzime penale që janë paraqitur në prokuroritë e rretheve, mbi 40 kallzime penale për procese të rënda të procesit zgjedhor janë depozituar në SPAK dhe gjithë shkeljet e tjera do i vihen në dispozicion agjencive ligjzbatuese.

Së fundmi Kaso theksoi se rezultati aktual është paraprak dhe duhet të kalojë fazën e ankimimit në mënyrë që të bëhet përfundimtat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER