Raporti i KiE për “25 prillin”, shqetësim keqpërdorimi i burimeve shtetërore dhe akuzat për blerje vote

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës diskutoi dje raportin për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri.

Në raport evidentohen si shqetësime kryesore keqpërdorimi i burimeve shtetërore dhe mbizotërimi i akuzave për blerje të votave në gjithë vendin.

I njëjti shqetësim ngrihet edhe për presionin e ushtruar ndaj nëpunësve civilë dhe administratës publike.

Ndërkaq, Këshilli i Europës vlerëson se administrata e re zgjedhore u përball mirë me sfidat dhe gëzoi besimin e palëve politike, ndërsa teknologjia në zgjedhje forcoi besimin e qytetarëve te procesi zgjedhor.

Kritika kishte për publikimin e ‘database’ me të dhënat personale të rreth 900 mijë shqiptarëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:
Etiketimet

Kryeministri i Kosovës viziton familjet që humbën të dashurit në aksidentin e Kroacisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime dy familje në Deçan dhe Junik që humbën të afërmit e tyre në aksidentin tragjik të...

5 vatra zjarri në të gjithë vendin, më kritiket në Karaburun dhe Kurbin

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) thotë se janë duke u përballur me flakët në 5 vatra zjarri, ku më kritiket ngelen ato të...

U kualifikua në finalen e Lojërave Olimpike, Luiza Gega: Doja të kisha një kujtim të bukur

Atletja shqiptare, Luiza Gega arriti që të kualifikohej në finalen e atletikës për 3000 metrave me pengesa në Lojërat Olimpike që po zhvillon në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER