Petro Koçi: Krimi po përdor këto tre mënyra për të përfituar nga tenderat publikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i zgjedhur i Partisë Socialiste, njëkohësisht dhe kreu i kësaj partie në Fier, Petro Koçi, denoncoi në Euronews Albania se bota e krimit po përfiton tenderë publikë në këtë qark.

Lidhja e protagonistëve të botës së krimit me zyrtarë të caktuar, financimi apo lidhja e  subjekteve me bandat kriminale dhe kërcënimi i subjekteve konkurrente, janë sipas Koçit, 3 mënyrat sesi krimi ka shtrirë duart në financat publike.

Ai theksoi se nëpërmjet industrisë së ndërtimit po pastrohet paraja e përfituar nga droga.

“Reagimi im lidhet natyrisht me nivelin lokal, me qarkun e Fierit. Siç dihet Fieri ka një botë krimi që është konsoliduar ndër vite. Është sofistikuar protagonizimi i kësaj bote apo i strukturës kriminale. Dikur ata kishin një aleancë të drejtpërdrejt me politikën, duke qenë në komisione zgjedhore, sidomos në vitet  “90 me PD-në. Më vonë janë profilizuar më pak të anshëm politikisht, por kanë kaluar në një tjetër anë, duke legalizuar biznese që sjellin fitime, siç është industria e ndërtimit ku është pastruar paraja e trafikantëve të drogës”, u shpreh z. Koçi.

Deputeti i zgjedhur nuk dha emra konkretë, por theksoi se dihen emrat e “subjekteve të ndryshme që kanë lidhje me protagonistë të botës së krimit që përfitojnë tenderë publikë”.

Z. Koçi nënvizoi se “protagonizimi i SPAK-ut ka filluar të ndikojë në opinionin publik duke rritur optimizimin”.

“PS është protagoniste absolute e nxitjes hartimit dhe miratimit të Reformës në Drejtësi. Një reformë që ka filluar të japë efekte”, tha ai.

Më herët, nëpërmjet rrjetit social Facebook, z. Koçi u bëri thirrje organet ligjzbatuese se nuk duhet të lejojnë që qyteti i Fierit t’i nënshtrohet botës së krimit të organizuar.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER