“U mor pas shumë sakrificash”, deputetja komenton vendimin për përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Deputetja më e re në moshë në parlamentin e Shqipërisë, Andia Ulliri komentoi në Euronews Albania vendimin e Lulzim Bashës për të përjashtuar nga grupi parlamentar ish-kryeministrin Sali Berisha.

Deputetja 22-vjeçare tha se vendimi i djeshëm është marrë pas shumë sakrificash. Ajo theksoi se Berisha është pjesë e historisë së PD-së dhe për vetë Bashën ka qenë një vendim i vështirë.

“Pas vendimit që u mor dje nga kryetari i Partisë Demokratike mendoj që nuk ngelet shumë për t’u thënë nga vetë grupi parlamentar. Ishte një vendim që u mor në bazë të shumë sakrificave që duheshin bërë. Mendoj që z. Berisha është jo vetëm themeluesi i PD-së, është nga njerëzit që ka qenë faktor, është pjesë e historisë sonë dhe ishte një vendim tepër i vështirë”, u shpreh ajo.

“Nuk mund të them nëse pohoj apo jo nëse jam pro apo kundër këtij vendimi, por mund të them që një pjesë e PD-së besonte që Berisha nuk duhet të largohej”, shtoi deputetja.

Deputetja u shpreh më tej se ndihet krenare për zgjedhjen si deputete dhe se ka shumë përgjegjësi në detyrën e re.

“Jam rritur në një familje tradicionale të djathtë, si një familje tillë kemi përjetuar shumë padrejtësi si nga sistemi i dikurshëm, por edhe nga 8 vite që shohim”, tha ajo.

Ajo përmendi Grida Dumën dhe Belind Këlliçin, si zëra të veçantë brenda PD-së.

“Mendoj që ka pasur shumë persona qe kanë kontribuuar në formimin e këtij vendi dhe duke filluar që nga të vjetrit deri më të rinjtë sot. Kam përmendur më parë në një intervistë sesi Grida Duma ka qenë një zë shumë i veçantë. Belind Këlliçi, i cili është zë për rininë. Mund të përmend ndoshta edhe themeluesit e PD-së”, u shpreh ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:Etiketimet

Presidenti i KiE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...


TË FUNDIT

Presidenti i KiE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER