SHBA, BE dhe OSBE mesazh urimi pas betimit të qeverisë ‘Rama 3’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
Prezenca e OSBE-së, ambasadorja e SHBA dhe ai i Bashkimit Evropian në Shqipëri kanë shprehur urimet e tyre pas betimit të kabinetit “Rama 3” tek kreu i shtetit.

Kryediplomatja amerikane, Yuri Kim shkruan se SHBA mezi pret të punojë intensivisht me Shqipërinë për të forcuar demokracinë.

Ambasadori Luigi Soreca thotë se pret nga qeveri e re vijimin e reformave, që afrojnë Shqipërinë me Bashkimin Evropian.

Nga ana tjetër, prezenca e OSBE thekson se Shqipëria ka tashmë një qeveri të re dhe shtysa të reja politike, që në koordinim mes tyre, mund të çojnë përpara agjendën kombëtare.

OSBE-ja thotë se do vijojë të japë mbështetjen të plotë për reformat e nisura në drejtësi, luftën kundër krimit dhe reformën zgjedhore.

Me një shënimi në faqen zyrtare “Facebook”, prezenca e OSBE vlerëson edhe kthimin e opozitës në parlament.

“Rifillimi i jetës parlamentare me pjesëmarrjen e të gjitha partive politike dhe programi i shpallur zyrtarisht i Qeverisë së re përbëjnë një bazë solide demokratike për përparimin e mëtejshëm politik dhe ekonomik të vendit”, thuhet në reagim.

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER