Miratohet projekt-buxheti 2022, rritje pagash për disa kategori

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli i Ministrave miratoi sot projekt-buxhetin për viti 2022, ku parashikohen rritje pagash për disa kategori, nga policët, mësuesit dhe mjekët. Në përfundim të mbledhjes së qeverisë ministrat njoftuan vendimet e marra për secilin sektor.

Ministria e Rinisë dhe Fëmijëve

 • Fond për laboratorët
 • Fond për koduesit e rinj

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit

 • Fond për pastrimin e territorit dhe menaxhimit të mbetjeve
 • Fond rezervë për bashkitë për menaxhimin e mbetjeve
 • Projekt për rikualifikim të pikave hyrëse kufitare

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

 • Financim për fermerët dhe prodhuesit
 • Fond për rritjen e kapaciteteve të institucioneve të sigurisë ushqimore

Ministria e Kulturës

 • Shpronësimi dhe restaurimi për zonën e Toptanëve

Ministria e Brendshme

 • Bonus për punonjësit të policisë për ata që punojnë jashtë vendbanimit
 • Investime në infrastrukturën digjitale dhe teknologji

Ministria e Drejtësisë

 • Rriten pagat për punonjësit e policisë së burgjet
 • Trajtim financiar për Drejtorinë e Antikorrupsionit në ministri

Ministria e Financave

 • Shpërblim fundviti për pensionistët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

 • Rritje 10% të ndihmës ekonomike
 • Rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve me 6%

Ministria e Arsimit

 • Rritje e pagave për mësuesit me 6%
 • Rritje e pagave për punonjësit e sektorit psikosocial në shkolla me 6%
 • Mbështetje për universitetet për bashkëpunimin me universitetet ndërkombëtare

 

2 COMMENTS

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Rama viziton Vatikanin, pritet nga Papa Françesku

Kryeministri, Edi Rama ka zhvilluar sot një vizitë në Vatikan, ku u prit nga Papa Françesku. Vizita përkon dhe me 30-vjetorin e vendosjes së...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER