Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. 
Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute për të nxjerr vendin dhe qytetarët nga kriza.

“Nëpërmjet pastrimit të politikës nga të korruptuarit dhe të lidhurit me krimin. Pastrimin e politikës nga të gjithë ata që kanë abuzuar dhe abuzojnë me fuqinë që iu është besuar për përfitime personale duke braktisur interesin e qytetarëve”, tha Basha.

Në mungesë të kryeministrit Rama në kuvend për shkak të një vizite në Gjermani, përgjigjen ndaj kryedemokratit e kishte kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

“Do t’i shqyrtojmë të gjitha nën dritën e rekomandimeve të ODIHR kur bëhet fjala për çështjet të reformës zgjedhore, të opinioneve të konsoliduara të Venecias për çështje të tjera”, u shpreh kreu i grupit të PS.

Seanca u shoqërua edhe me debate mes numrit dy të qeverisë, Arben Ahmetaj dhe nënkryetarit të PD, Enkelejd Alibeaj. Shkak për këtë u bë zgjatja e mandatit të organeve të vetingut.

Ahmetaj: Aty votoni reformën në drejtësi, votoni vetingun.

Alibeaj: Flet ti për reformën në drejtësi…

Ahmetaj: Po, patjetër.

Alibeaj: Kur do shkosh në SPAK të përgjigjesh ti.

Ahmetaj: Pas teje

Alibeaj: Unë kam shkuar dhe kam çuar kallëzimet për ty, kur t’u flasësh t’i për drejtësi atëherë t’u kërkosh të gjithë shqiptarëve pastaj për të votuar për reformën në drejtësi. Kanë nevojë për drejtësi kur të të shohin ty, atë tjetrin, pas qelisë kështu.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Dimri vjen me reshje të dendura shiu dhe dëbore

Reshjet e dendura të shiut dhe flokët e parë të dëborës kanë shkaktuar problematika në disa qarqe të Shqipërisë. Durrësi, Tirana, Dibra, Shkodra dhe Elbasani...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER