Zgjedhjet e pjesshme, si mbetën pa kryetarë 6 bashkitë të vendit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më 6 mars qytetarët e Shkodrës, Vorës, Dibrës, Durrësit, Lushnjës dhe Rrogozhinës do t’i drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e bashkisë së tyre. Vakancat në 6 bashkitë e vendit nisën pas zgjedhjeve vendore të 2019.

Në Shkodër, Valdrin Pjetri u tërhoq nga marrja e mandatit në gusht të 2019-ës. Shkak u bë fshehja në formularin e dekriminalizimit të një dënimi të Pjetrit në Itali. Valdrin Pjetri kishte fshehur një dënim për trafik droge në shtetit italian.

Në Vorë, Agim Kajmakun, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e shkarkoi nga detyra e kryebashkiakut më 1 nëntor 2019. Edhe për Kajmakun, shkak u bë fshehja në formularin e dekriminalizimit të një dënimi në Greqi për falsifikim parash.

Lushnja është një tjetër bashki pa kryetar të zgjedhur. Fatos Tushe u shkarkua nga qeveria pasi u mor i pandehur nga SPAK për korrupsion me tendera dhe shpërdorim detyre. Që prej 7 korrikut të 2021-it vendi është vakant.

Në Durrës, Valbona Sako dha dorëheqjen vetëm 5 muaj pasi u zgjodh në krye të bashkisë.

Ndarja nga jeta e kryetarit të bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla e la këtë bashki pa kryetar.

Të dielën e 6 marsit, zgjedhje do ketë edhe në bashkinë e Dibrës. Dionis Imeraj dha dorëheqjen më 8 mars 2021 pasi kandidoi për deputet në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Nga 6 bashki, Shkodra është e vetmja që drejtohet nga një kryetare me mandat të përfunduar, Voltana Ademi. Në 5 bashkitë e tjera vijojnë punën me kryetar të komanduar.

 


1 COMMENT

 1. Zhurmë, shumë zhurmë sa zhurmë.

  Kjo eshte Shqiperia jone, Shqiperia kontradiktes
  E luftes, e paqes, e erresires dhe e drites
  Mashtrimit te vertetes, shpifjes interesit,
  e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit

  ATY KU KRYETARI BERTET ME MEGAFON dhe veshe brekushe me kostum dhe atlete

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...